Chemex

Hario V60 »

Clever »


Připravte si doma svou výběrovou kávu kvalitně pomocí jednoduchého a stylového Chemexu.


Historie Chemexu

Tento prostý a designově čistý aparát na přípravu kávy je dílem doktora Petera Schlumbohma, který ho přivedl na svět v roce 1940 v USA. Již během tří let si nový vynález vydobyl místo v prestižní kolekci moderního designu MOMA a stal se součástí každé domácnosti.

Návod k přípravě

Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak si kávu na Chemexu připravit co možná nejkvalitněji. Za použití čerstvě upražené výběrové kávy tak docílíte mnohem lepšího chuťového zážitku, než na který jste zvyklí z většiny kaváren.

Více »»

Kde lze Chemex koupit?

V našem internetovém obchodě si můžete Chemex kdykoliv pohodlně objednat. Můžete také navštívit jednu z našich kaváren, kde vám rádi kávu na Chemexu připravíme.

E-shop


Chemex

Pokud jste tento „přístroj“ zatím neměli možnost vidět a z názvu usuzujete, že se bude jednat o chemické zařízení, jste na správné cestě. Chemex je v zásadě upravená Erlenmeyerova nádoba z borosilikátového skla spojená s trychtýřem do tvaru přesýpacích hodin a uprostřed doplněna o dřevěný korzet, který je ke sklu připevněn koženým páskem.

Tento prostý a čistý design je dílem doktora Petera Schlumbohma (1896-1962), který ho přivedl na svět v roce 1940 v USA. Již během tří let si nový vynález vydobyl místo v prestižní kolekci moderního designu MOMA a byl uveden i na stránkách amerického Times magazínu. Takové uznání je překvapivé především díky skutečnosti, že v této době kralovaly domácnostem klasické perkolátory. Mark Pendergrast ve své slavné knize o historii kávy Uncommon Grounds poznamenává, že perkolátor byl k přípravě kávy používán dokonce až v 64 % všech amerických domácností. „I úplný trouba dokáže pomocí Chemexu připravit výbornou kávu,“ nechal se citovat Schumbohm ve známém magazínu. I přes svou jednoduchost a výjimečnost přípravy se Chemexu nikdy nepodařilo předčít popularitu přípravy kávy v perkolátoru.

Peter Schumbohn se narodil v předválečném Německu, kde vystudoval chemii a psychologii na berlínské univerzitě. Ve 30. letech imigroval do Spojených států amerických na Manhattan, kde získal pověst velkého bohéma a excentrika, který vedl hédonistický život a především neustále vymýšlel nové a nové vynálezy. Byl proslulý svými nočními tahy po New Yorku ve speciálně upraveném Cadillacu Coupe De Ville, který byl jak jinak než vybaven zlatým Chemexem, připevněným ke dveřím řidiče. Schumbohm za svojí kariéru zkonstruoval přes tři sta zajímavých přístrojů, které však měly pramalou šanci na úspěch. Ať již se jednalo o multifunkční kuchyňské roboty, termosky nebo elektrické chladničky šampaňského. Ve finále jediný vynález, který se pevně zakořenil v americké kultuře, byl právě Chemex.

Doktor Schumbohn neměl vlastní továrnu a tak všechny přístroje byly vyráběny ve společnostech Corning Glass a Alcoa a následně kompletovány osmi ženami (Schumbohn nikdy nezaměstnával muže) v jeho vlastním studiu. V současné době převzala veškerá práva na produkci společnost International Housewares z Pittsfieldu ve státu Massachusetts.

Chemex vs. klasické „překápko“

Chemex pracuje na identickém principu jako většina klasických elektrických kávovarů na překapávanou kávu. Hlavní rozdíl spočívá v nutnosti přivést vodu k varu separátně ve varné konvici a následně kávu manuálně zalít. Pro některé uživatele je tato příprava zbytečně složitá a časově náročná. Je ale důležité si uvědomit, že teplota vody je v absolutní většině elektrických kávovarů příliš nízká a tím pádem nevyhovující. Ideálně by se měla pohybovat mezi 92-94°C, zřídkakdy však dosahuje 88°C. Při použití rychlovarné konvice držíme nad tímto faktorem absolutní kontrolu. Stejně jako u espressa je tedy možnost regulace teploty velkou předností a ve výsledku dokáže zaručit výrazně lepší chuť kávy.

I když je Chemex designově výjimečný a geniálně jednoduchý, nejdůležitější částí stále zůstává samotný filtr. Již od 18. stol se experimentovalo s různými materiály od zvířecích vnitřností počínaje a sklem, papírem nebo bavlnou konče. Právě kvalita materiálu, z kterého je filtr vyroben, má největší vliv na čistotu a komplexnost chuti. Např. French Press používá pro přefiltrování kovové nebo umělé sítko. Tento materiál dokáže propustit maximum žádoucích rozpustných látek do šálku, bohužel za časté přítomnosti nepříjemné usazeniny, která dokáže velkou část konzumentů kávy odradit. Přes sítko se i při velmi hrubém namletí kávy vždy dokážou dostat malé částečky kávového lógru, které vytvoří nelibý kal na dně šálku, v horším případě je celý šálek tzv. prašný, tím pádem prázdnější a méně komplexní chuti. Volba vhodného materiálu pro filtr je proto hlavním klíčem k úspěchu. Filtry Chemex jsou v porovnání až o 30 % tlustší než standardní papírové filtry a jsou vyrobeny ze speciálního materiálu, který odstraní nežádanou kávovou usedlinu a zároveň propustí maximální množství esenciálních olejů. Na elektrickém kávovaru trvá filtrace cca 1-2 minuty. Při použití filtrů Chemex se saturace kávových zrn v horké vodě prodlouží na požadované 4 minuty, podobně jako u French Pressu.

Chemex


Chcete poznat další alternativní metody přípravy kávy doma?


 • Aeropress

  Aeropress

 • French Press

  French Press

 • Vacuum Pot

  Vacuum Pot

 • Chemex

  Chemex

 • Clever

  Clever

 • Hario V60

  Hario V60


Zajímá vás dobrá káva? Navštivte naše webové stránky www.doubleshot.cz

facebooktwitterflickrvimeoemail
nakupujte na eshopu